A gyógyszergyártási folyamat alapvető része a hatóanyag (alapanyag) előállítása, amely kémiai technológiai lépések sorozatából áll. Ennek megvalósítása történik a gyártócsarnokokban.
A gyártás során, kémiai műveletekkel közbenső termékek sorozatát (intermediereket) állítanak elő és utolsó lépésként a végterméket kapják.
A gyártási technológiák lehetnek szintetikusak (tiszta kémiai folyamat), természetes anyagokat feldolgozóak (növényi, állati), fermentáció (biológiai művelet), és ezek kombinációja.
Minden fent említett technológiát megvalósító gyártó berendezést, gépsort tartalmazó csarnokot tervezett már.
A gyógyszeralapanyag gyártásra jellemző, fontosabb önálló műveleti egységek:
-
autokláv, kondenzátor, szedő készülékcsoport (keverés, hőtechnikai műveletek),
-
szűrő egységek (centrifuga, dobszűrő, tálcás szűrő, stb.)
-
szárító egység (tálcás, levegős vagy vákuumszárítók, fluid-szárítók, kevertágyas szárítók stb.).
A gyártócsarnokba a vegyipari műveletekhez szükséges gépek, berendezések, készülékek kerülnek telepítésre. Általában a szakaszos műveletek a jellemzőek, de terveztünk folyamatos gépsorokat is.
A csarnokok legalább kétszintesek. A három főszintes elrendezés a gazdaságos helykihasználás és a gravitációs anyagmozgatás miatt előnyös.
Az eddig tervezett gyártócsarnokok a 100 m2 alapterülettől 5000 m2 beépített szint-területig terjednek. A csarnokok lényeges alkotórészei a közmű, energiaellátó-rendszerek és a szellőző berendezések.
Az építészeti, szerkezeti kialakítások is változóak. Lehetséges a tiszta vasbetonvázas és vasbeton szintes, acélszerkezetű és födémű, valamint a kombinált megoldás.
Az általunk tervezett gyártócsarnokok tűzvédelmi, egészségvédelmi, biztonságtechnikai szempontból az illetékes hatóságoknak megfeleltek.
Az igényes, emberi tévedéstől mentes, a GMP követelményeknek és a minőségirányításnak megfelelő gyártást korszerű folyamatirányító rendszerrel lehet jól megvalósítani. Több, általunk tervezett folyamatirányító számítógéppel vezérelt gyártósor üzemel az országban.